Gołębnik ogrodowy - gołębniki wolnostojące
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce cookies    Zamknij

Gołębnik

by author
Jeśli decydujemy się na hodowlę gołębi musimy znaleźć dla nich odpowiednie lokum. O jego rodzaju decyduje rasa, której przedstawiciele mają tam zamieszkać Duże gołębie i gołębie łapciate wymagają o wiele więcej miejsca niż mniejsze gołębie lotne.
Najprostszym pojemnikiem jest skrzynka, którą można przymocować do wywietrznika wewnątrz budynku, wywietrznik jest otworem wlotowym, a jednocześnie sprawdza sie w roli okienka, przez które dochodzi światło. Ważne jest aby hodowca miał dobry dostęp do gołębnika. Duże znaczenie ma utrzymanie właściwej higieny i czystości gołębnika - szcególnie podczas okresu godowego. Dla par lęgowych trzeba zbudowac gniazda, a na pionowych ścianach miejsca do siedzena.
Inną możliwością stworzenia prostego gołębnika jest umieszczenie nieskomplikowanej konstrukcji na dachu lub słupie. Jej kubatura powinna wynoić 1 m3. Gołębnik musi miec otwór wylotowy, zamykany poziomą zasuwą, okienko - zapewni dostęp światła i drzwiczki, by móc sie do niego dostać.
Często spotyka się małe golębniki w dużych budynkach, umieszczone pod kalenicą lub przy oknie służącym równocześnie jako świetlik i otwór wlotowy.

Gołębniki ogrodowe
Gołębnik ogrodowy najlepiej jest zbudować na powierzchni o wymiarach 2,80x3,00m. Dzięki takim parametrom będzie miał 2 metry szerokości i 80-centymetrowy korytarzyk, węższe korytarze są niewygodne. Dla właściwego wyposżenie wnętrza długość poszczególnych gołębników powinna wynosic co najmniej 2 metry, hodowca powinien mieć możliwość wzięcia gołębia do ręki nie uganiania się po całym gołębniku i wzbudzania niepokoju innych ptaków. Różne są opinie hodowców na temat kształtu dachu - jedni preferuja dach dwuspadowy z esówkami, gołębie mogą lądować i siedziec na jego szczycie. Dwuspadowy dach ma tę zaletę że deszcz łatwo zywa z niego gołębie odchody. Inni hodowcy wybierają dachy płaskie, jednospadowe, na których gołębie czują się najlepiej ze względu na dużą powierzchnie lądowania. Jeśli w okolicy są wyższe budynki to ptaki, ktorych gołębnik ma stromy dach dwuspadowy, maja tendencję do przesiadania na nich. Jeśli ich gołębnik wyposażony jest w duży, płaski dach inne dachy rzadko dla nich są atrakcyjne.

Woliera

by admin
Swobodny lot gołębi wiąże się zawsze z zagrożeniami. Spotkanie z drapieżnymi ptakami, kotami - źle wpływają również niepodziewane ogłuszające dźwięki i podobne zjawiska. Utrata cennego ptaka hodowlanego może być bolesna, by tego uniknąć w hodowlach gołębi rasowych okazy trzyma się w gołębnikach z wolierami.
W zależności od umiejscowienia gołębnika można zbudowac wolierę zewnętrzną z każdej jego strony. Należy zwrócić uwagę aby skutecznie chroniła przed szczurami, gęsta druciana siatka powinna też chronić dostęp do woliery pred wróblami. Jeśli to możliwe, dobrze jest żeby woliera łączyła się z południową ścianą gołębnika - wtedy golębie będą mogły w pełni korzystać z dobrodziejstw słońca. Powinny być obszerne aby zachować wygodę ptakom - pomieszczenie o wymiarach 3x3 m jest odpowiednie.