Akermański

Gołąb akermański - jedna z najstarszych ras ukraińskich, pochodzi z południa Ukrainy. Rasa zaliczana do lotnych, gołębie są stosunkowo duże i długie. Mają skrzydła poniżej sterówek, lotki i sterówki długie. Gołębie akermańskie mają głowy w kształcie kostki do gry, czoło wysokie. Od strony dzioba czub, z tyłu głowy korona. Tęczówki perłowe, u ptaków białych - ciemne. Obwódki oczne szerokie, cieliste. Cechą charakterystyczną tej rasy są duże oczy. Stanowią jedną z najbardziej pożądanych ras gołębi hodowlanych. Gołębie akermańskie żyją głównie w stadach.

Gołąb akermański ma krótki dziób, jest szeroki u nasady, biały. Woskówki również ma białe. Szyja robi wrażenie grubej, linia grzbietu opada ku tyłowi. W ogonie mieści się do 18 szerokich sterówek, nogi krótkie, skoki nieopierzone, z jasnymi pazurkami. Ptaki mają zróżnicowane ubarwienie: czarne, czerwone, żółte, kawowe, białe, barwnogłowe, białopierśne, pstre. Głowa, lotki pierwszego rzędu i sterówki są zawsze barwne, szyja i pierś - białe. Zasięg hodowli międzynarodowy. W Polsce występują w Margoninie, Darłowie, Wrocławiu.

Jeśli całym Twoim światem są gołębie, cenisz sobie wdzięk i piękne upierzenie tych ptaków to być może czas zainteresować się rasą gołębia akermańskiego. Z pewnością przyniesie Ci frajdę posiadanie tej rasy w swojej hodowli. Będziesz mógł chwalić się kolegom, że masz gołębia o dużych oczach.

Czy witaminy dla gołębi są potrzebne?

Wysoka jakość diety opartej na nasionach, jest kluczowa dla optymalnego zdrowia gołębi. Ważnym elementem są też witaminy, dlatego warto zadbać o odpowiednie suplementy. Dobre suplementy powinny zawierać wapń oraz witaminę D3. Gołębie żyjące w pomieszczeniach, a nawet ptaki żyjące na wolnym powietrzu, które mają ograniczony dostęp do słońca, często mają niedobór witaminy D3, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do niezliczonych problemów. Brak witaminy D3 powoduje, że ptaki nie mogą prawidłowo wykorzystywać wapnia, nawet jeśli jest go dużo w ich diecie, co prowadzi do problemów z łamliwością kości, produkcją jaj w miękkiej skorupce i problemami neurologicznymi. Niedobory witaminy A są też powszechne u ptaków żywionych wyłącznie nasionami i mogą powodować problemy zdrowotne, jeśli nie zostaną odpowiednio zidentyfikowane i leczone. Dobry suplement może zapobiec problemom jeszcze zanim się pojawią. Warto też zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę.

Czy gołębie potrafią wrócić do domu?

Gołębie posiadają wyjątkowy talent, który ludzkość zauważyła i wykorzystywała od wieków. Gołąb, którego wypuszczono daleko od swojego gołębnika, wraca do gniazda dzięki znajomości określenia swojego położenia oraz wyznaczenia kierunku lotu. Ptaki te zapamiętują charakterystyczne punkty na trasie, obserwują słońce, korzystają też z węchu i słuchu. Nie potrzebują do tego mapy, ani GPS-a.

Niesamowite oczy gołębi

Czy wiesz, że oko gołębia odbiera do 75 klatek na sekundę? Ludzkie oko — tylko 24 klatki. Oczy odbierają bodźce świetlne i przekazują do mózgu w formie impulsów elektrycznych, gdzie tworzy się obraz. Zabarwienie tęczówki nie ma wpływu na inteligencję gołębia, a jedynie może być postrzegane jako wskaźnik zdrowia i przynależności do danej linii hodowlanej. Oczom gołębi należy się szczególna uwaga, gdyż są one przedmiotem oceny, dokonywanej przez sędziów podczas wystaw – karta wystawowa. Wprawny hodowca, który jest właścicielem gołębia, bierze pod uwagę jego wartość rozpłodową, którą jest w stanie wyczytać z oczu ptaka. Musi to być jednak hodowca z doświadczeniem.

Rasy gołębi lotnych i ozdobnych

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności