Bagdeta norymberska

Bagdeta norymberska - nie bagietka :) - rasa wywodzi się z Azji Mniejszej, stąd przywieziono ją do Norymbergii - uważane są za rasę niemiecką. Reprezentują gołębie lotne, a ich lot jest ociężały. Mają smukłą, długą sylwetkę (40-45 cm), nogi wysokie ok. 12 cm. Głowa płaska długa, dziób długi ok. 40 mm, o kształcie sierpowatym, cielisty z lekko czerwonymi obrzeżami. Linia biegnąca od dzioba do karku tworzy łuk. Woskówki płaskie, wydłużone (długość 30 mm) barwy cielistej, przypudrowane.

Rasa ta, podobnie jak inne rasy gołębi domowych, jest potomkiem gołębia skalnego. Jest to prawdopodobnie jedna z najstarszych ras gołębi, której początki sięgają czasów Aleksandra Wielkiego. Możliwe, że rasa była wykorzystywana jako nośnik informacji. Bagdeta norymberska jest hodowana głównie ze względu na swój wygląd, ale jest także popularna jako rasa użytkowa do produkcji mięsa. Bagdeta norymberska jest symbolem tradycji gołębiarskiej i jest często obecna na różnych wystawach gołębi w Niemczech jak również na świecie.

Bagdeta norymberska ma szerokie obwódki oczne, tęczówki u ptaków o barwnym upierzeniu są pomarańczowe, a o upierzeniu białym i pstrym - ciemne. Szyja długa, skrzydła średniej długości, ułożone normalnie - umożliwiają długie loty. Ustawienie skoków szerokie, nieopierzone palce. Ubarwienie zróżnicowane: białe, niebieskie, czarne, beżowe, czekoladowe, srocze (głowa, skrzydła, podbrzusze białe, pozostałe okolice ciała są barwne). Zakrzywiony dziób powoduje, że mają problem z karmieniem młodych. Zasięg międzynarodowy, w Polsce rasa występuje głównie we Wrocławiu. Samice są częściej mniej wokalne od samców. Tembr głosu ptaków nie jest zazwyczaj wysoki, dlatego gruchanie gołębi nie jest aż tak irytujące, jak dźwięki wydawane przez papugi.

Hodowcy, którzy pragną sprzedać swoje bagdety norymberskie, powinni przykładać szczególnie dużą wagę do utrzymania wysokich standardów hodowlanych oraz dbać o zdrowie i dobre samopoczucie swoich gołębi. U naszego zachodniego sąsiada istnieje specjalne stowarzyszenie hodowców bagdet norymberskich, które zajmiuje się promowaniem hodowli tej rasy, organizuje też wystawy oraz dba o zachowanie standardów hodowlanych. W końcu ta rasa wywodzi się z tego kraju, więc trudno się dziwić.

Czy gołębie odlatują na zimę?

Gołębie są świetnymi lotnikami, ale o tym chyba każdy wie, kiedy letnie miesiące dobiegają końca i nadchodzi jesienne, rześkie powietrze, wiele ptaków migruje do ciepłych krajów na zimę. Na mroźne zimy wybierają się do cieplejszych obszarów. Gołębie nie odlatują na zimę do ciepłych krajów. Ptaki, które odlatują na zimę to: wilga, kukułka, słowik, jaskółka, dudek, kraska i bocian. Zimują natomiast w Polsce: gołębie, wróble, sikory, jemiołuszki, puszczyki, myszołowy, kawki, gawrony, niektóre gatunki dzięciołów i szpaki.

Gołębie potrafią wykryć raka

Wiele osób nie wie, jak inteligentne są gołębie. Można je nauczyć rozpoznawania słów i dopasowywania dzieła sztuki do artysty, ale być bardziej interesujące jest to, że można je nawet nauczyć odróżniania nowotworów łagodnych od złośliwych. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis szkolili gołębie, aby rozpoznawały, które biopsje są łagodne, a które złośliwe. Kiedy już nauczono je rozróżniać, gołębie były w stanie wykorzystać swoją nowo zdobytą wiedzę do diagnozowania zupełnie nowych biopsji, których nigdy wcześniej nie widziały. Średnio, sam gołąb w pojedynkę miał 85% dokładności. W grupie ich dokładność wzrastała do 99%, czego oczekuje się od lekarza.

Wstrzymywanie kupy

Gołębie jak chyba żadne inne znane Nam ptaki, wstrzymują kupę, gdy znajdą się w miejscu, które wybrały na swoje gniazdo. Gdy gołąb wysiaduje jajka, może wstrzymywać kupę przez nawet do kilku godzin. Gdy jego druga połówka zastąpi go w wysiadywaniu jaj i gołąb może wreszcie zacząć robić kupę, wtedy robi dużą, wodnistą i zapewne śmierdzącą kupę. To normalne zachowanie u tych ptaków, u ludzi to niespotykane. Wyobrażasz sobie, że wytrzymałbyś tyle czasu?

Co otrzymasz, jeśli skrzyżujesz papugę z gołębiem? Pocztę głosową :)

Rasy gołębi lotnych i ozdobnych

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności