Barwnogłówka królewiecka

Barwnogłówka królewiecka - Königsberg Colour-head Tumbler - słyszałeś może o tym gatunku gołębia? - w literaturze spotyka się również nazwę barwnogłówek królewiecki, to jedna z najstarszych ras znana od 1850 roku. Została wyhodowana na Pomorzu głównie przez niemieckich hodowców z Królewca. Należy do gołębi lotnych i ozdobnych. Ta rasa gołębi jest dobrze znana w Rosji, ponieważ Królewiec jest obecnie częścią Rosji i jest znany jako Kaliningrad.

Jest to niewielki ptak o długości około 13-15 centymetrów. Istnieją dwie odmiany: jedna gładko głowa o skokach i palcach nieopierzonych, druga - z koroną, rozetkami a też z łapciami i obficie opierzonymi skokami i palcami. Głowa okrągła z szerokim, wysokim czołem. Dziób krótki, gruby o barwie jednocielistej, z tym że u ptaków z czarnym i niebieskim upierzeniem na jego końcu występuje ciemna plama. Woskówki średniej wielkości, szyja krótka, gruba, lekko wygięta ku tyłowi. Pierś szeroka uniesiona do przodu, skrzydła ułożone normalnie. Nogi krótkie, w zależności od odmiany ze skokami i palcami opierzonymi bądź nieopierzonymi. Ubarwienie gołębia jest zróżnicowane: tło białe, a głowa, podgardle, sterówki barwne - czarne, niebieskie, czerwone lub żółte. Można też spotkać ptaki jednobarwne oraz z biało opierzonym podbrzuszem. Rasa o zasięgu międzynarodowym. W Polsce w Bodzentynie, Tczewie i Koszalinie. Jednym z bardziej znanych hodowcą barwnogłówki królewieckiej w Polsce jest Pan Bogusław Kuryła z Czechowic-Dziedzic. Być może jesteś hodowcą gołebi z niedalekiej okolicy to warto odwiedzić tę hodowlę barwnogłowki królewieckiej.

Barwnogłówki królewieckie zamieszkują głównie lasy liściaste, parki i ogrody na terenie Polski i innych europejskich krajów. Są to ptaki terytorialne i często gromadzą się w małych grupach. Żywią się głównie owadami, niewielkimi kręgowcami oraz nasionami, uwielbiają rośliny ostu. Głos barwnogłówki królewieckiej jest charakterystyczny, składa się z różnych dźwięków, w tym melodyjek, trzasków i krótkich ćwierknięć. Samce często śpiewają, aby zwrócić uwagę samicy i podkreślić swoje terytorium. Samica składa zazwyczaj 2-3 jaja, które wysiaduje przez około 20 dni. Młode są karmione przez oboje rodziców. Samczyki troszczą się o samicę w tym okresie.

Barwnogłówka królewiecka jest gatunkiem chronionym i jest objęta ochroną prawną, zarówno na terenie Polski, jak i w innych krajach europejskich. Jest to rzadki ptak, podatny na zagrożenia, którego populacja maleje z powodu utraty siedlisk i zanieczyszczenia środowiska. Dlatego ochrona i zachowanie jej naturalnych miejsc bytowania jest ważne dla przetrwania tego gatunku gołębia. Dlatego jeśli jesteś miłośnikiem gołębi lub relaksuje Cię patrzenie na ptaki, kiedy dane Ci będzie napotkać tę rasę na swojej drodze, będziesz zachwycony i poczujesz chwilę ukojenia.

W niektórych krajach gołębie są uznawane za symbole miłości, pokoju i wiedzy. Często można je zauważyć podczas ceremonii ślubnych, kiedy to odlatują w powietrze. Często także są wykorzystywane jako motyw w sztuce i kulturze. Gołębie to jedne z najbardziej rozpowszechnionych ptaków na świecie, można je spotkać praktycznie na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.

Ceny barwnogłówek królewieckich są bardzo zróżnicowane, od kilkuset złotych za parę, a mogą nawet osiągać zawrotną cenę 600 zł za samczyka. Oczywiście zdarzają się też unikatowe droższe egzemplarze.

Możesz zobaczyć jak wyglądają barwnogłówki królewieckie na filmach z hodowli Pana Michaela Preis-a z Niemiec (z niem. Königsberger Farbenköpfe):




Słyszysz odgłosy gruchania? Czy zwróciłeś uwagę na piękne pióra u dołu? Niewiarygodne są te barwnogłówki królewieckie z Niemiec. Ja, alles klar!

Rasy gołębi lotnych i ozdobnych

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności