Berliński krótkodzioby

Berliński krótkodzioby (niem. Berliner Kurzhauben-Taube) - Tumbler berliński krótkopyski - rasa niemiecka gołębi lotnych wyhodowana w XI X wieku w wyniku krzyżowania rasy altstammer z lotnymi gołębiami ras lokalnych. Od rasy wyjściowej altstammer odróżnia się nisko noszonymi skrzydłami, gładką głową i łapciami na skokach i palcach. To odmiana gołębia domowego, której główną cechą charakterystyczną jest krótki, lekko zasklepiony dziób. Znane odmiany:

  • jednobarwne - popielato-szpakowate z pasami na skrzydłach, a także niebieskie, żółtoczekoladowe, i płowożółte
  • miedzianoczerwone
  • srokate z białymi skrzydłami i z białą plamą na wolu.
  • białe pasiaste - na białym tle skrzydeł występują dwa pasy czerwone lub żółte

Gołębie tej rasy mają średniej wielkości ciało o mocnej budowie. Głowa jest mała, gładka z wysokim, wypukłym czołem. Obwódki oczne są wąski z barwą dzioba. Dziób krótki, barwa zależy od upierzenia. Gołębie większości barw mają dziób jasny, u perłowo i srokato ubarwionych - dziób barwy rogu, u innych ciemny. Szyja krótka wygięta ku tyłowi, pulsująca, pierś szeroka. Skrzydła noszone nisko, poniżej ogona. Nogi średniej długości, upierzone, z sępimi piórami. Ubarwienie zróżnicowane: czarne, niebieskie, izabelowate, perłowe, niebiesko-sowie, miedziane, pasiaste - czerwone i żółte oraz pstre - czarne, czerwone, żółte, niebieskie w różnych odcieniach, perłowe i izabelowate. Gołąb berliński krótkodzioby posiada szeroki, lekko zaokrąglony grzbiet, skrzydła dobrze przylegają do tułowia. Charakterystycznymi cechami tej rasy są krótki i lekko wygięty dziób oraz obfite upierzenie na głowie, które przypomina koronę. Berlińskie krótkodziobe są bardzo żywiołowe i ruchliwe, potrzebują dużo przestrzeni do swobodnego poruszania się. Są też jednymi z najbardziej płodnych gołębi, co sprawia, że są popularne w hodowlach i wystawach. W Polsce gołąb berliński krótkodzioby jest jedną z popularniejszych ras gołębi domowych, cieszy się dużą popularnością wśród hodowców. Są to piękne i niezwykle urokliwe ptaki, które można spotkać zarówno w hobbystycznych hodowlach, jak i na wystawach gołębi. Hodowla o zasięgu międzynarodowym, w Polsce hodowane głównie we Wrocławiu.



Jakiego koloru boją się gołębie?

Kolor ma ogromne znaczenie w świecie zwierzęcym. Jest wykorzystywany jako forma komunikacji, sygnalizacji czy kamuflażu. Wśród ludzi krąży przekonanie, że określone barwy mogą wpływać na zachowanie gołębi, w tym odstraszać je. Ale czy jest konkretny kolor, którego gołębie się boją? Wiele badań wskazuje, że gołębie, podobnie jak wiele innych ptaków, mają doskonałe widzenie barw. Są w stanie dostrzegać wiele różnych odcieni, które ludzie nie są w stanie zauważyć. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że jakiś konkretny kolor odstrasza te ptaki. Niektórzy hodowcy są zdania, że gołębie boją się koloru czerwonego, argumentując to obserwacjami z życia codziennego lub opartymi na przesądach przekonaniami. Z kolei inni sugerują, że to kolor biały lub niebieski może je odstraszać. Niemniej jednak brak jest dotychczas jednoznacznych badań potwierdzających, że gołębie boją się jakiegokolwiek konkretnego koloru. Więc można przypuszczać, że to raczej ruchy i postacie związane z danym kolorem mogą wpływać na ich zachowania. Być może jakieś nieprzyjemne sytuacje z tym związane mogą kojarzyć jako niebezpieczne. Warto również mieć na uwadze, że coś, co jest odstraszające dla jednego gołębia, wcale nie musi odstraszać drugiego. Nie zapominać należy, że gołębie mają również znakomitą zdolność uczenia się i adaptacji. Każdy gołąb jest inny i może mieć swoje traumy, jak u ludzi.

Rasy gołębi lotnych i ozdobnych

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności