Koszua - Cauchois

Cauchois (czyt. koszua) - to jedna z najstarszych ras francuskich wywodzącą się z Caux w Normandii. Pierwsze wzmianki o gołębiu cauchois pochodzi z XVII wieku. Rasa Cauchois (spolszczona nazwa: koszua) wyhodowana w wyniku skrzyżowania ras: garłacz mondain, carneau i gołębi lokalnych, polnych. Należy do grupy gołębi mięsnych. Masa ciała dochodzi do 800 g, głowa gołębia jest średniej wielkości, a dziób średniej długości - jego barwa zależy od ubarwienia upierzenia. Cauchois to gołębie o dość długim tułowiu i wyprostowanej postawie. Ma pełną pierś i tułów, z białym śliniakiem lub bez oznaczenia bavette w górnej przedniej części szyi/piersi (śliniak z białych piór przypomina półksiężyc z obciętymi krawędziami). Najlepiej, aby bavette miała około 4 cm szerokości i znajdowała się pośrodku (między końcami skrzydeł) w górnej części szyi. Gołębie niebieskie i czarne mają czarny dziób, a niebieskopłowe, czerwone i żółte - kolor rogowy. Są to gołębie średniej wielkości, o smukłej sylwetce i charakterystycznym wyprostowanym ogonie. Ich upierzenie jest zwykle jednolite w różnych odcieniach niebieskiego lub czarnego koloru. Mają także charakterystyczną czapkę z miękkich piór na głowie oraz białe pierścienie na nogach.

Woskówki u tej rasy są gładkie, tęczówki koloru pomarańczowoczerwonego przez fioletowoczerwone po ciemne. Szyja gruba, średnio długa, trochę rozdęta. Pierś szeroka, linia grzbietowa opada ku ogonowi, skrzydła normalne, sterówki długie, nogi średniej długości. Należy do grupy gołębi uformowanych, pod względem budowy ciała plasuje się pomiędzy gołębiami średnimi a ciężkimi. Jego cechą charakterystyczną jest mnogość barw i wzorów rysunków na upierzeniu. Wygląda z tego względu niezwykle kolorowo.

Skoki nieupierzone, ubarwienie ceglasto-cętkowate. Gołębie cauchoiis na podgardlu mają biały kolor, taki półksiężycowaty śliniaczek, zasięg hodowli jest międzynarodowy.W Polsce nazywany jest po prostu koszua. Hoduje się mnóstwo odmian barwnych gołębi Cauchois. Wszystkie je można podzielić na 3 duże grupy:

  • cętkowane - zwane też łuskowanymi, mogą być czerwone, żółte, brzoskwiniowe i hiacyntowe
  • pasiaste - niebieskie z białymi lub czerwonymi pasami, płowo-niebieskie z żółtymi lub białymi pasami, płowo-czerwone, płowo-żółte
  • jednobarwne - czerwone, żółte lub czarne

Cauchois są znane ze swojego pięknego lotu i eleganckiego zachowania. Są inteligentne i łatwo dostosowują się do różnych warunków. Są też bardzo wytrzymałe i potrafią pokonywać długie dystanse podczas swoich lotów. Są też często używane do hodowli gołębi pocztowych, ze względu na swoje zdolności nawigacyjne i szybkość. Ponadto gołębie Cauchois są cenione za swoją urodę i często wystawiane na konkursach oraz wystawach gołębi. Mają elegancką prezencję i charakterystyczny wygląd, co sprawia, że są popularne zarówno wśród hodowców, jak i innych sympatyków gołębi.

Dlaczego gołębie się dziobią?

Najczęstszą przyczyną dziobania się gołębi między sobą jest zbyt duże zagęszczenie w stadzie. Wiąże się to zapewne też ze zbyt małą ilością poideł i karmideł. Ptaki, które są niżej w hierarchii stada, mają utrudniony dostęp do pożywienia, dlatego często są słabe, mają mniejszą masę ciała i padają atakom atakującego. Dlatego jeśli troszczysz się o swoją hodowlę gołębi, zadbaj, aby Twoje stadko nie było zbyt zagęszczone i zapewnij swoim pupilom odpowiednią ilość karmy i napitku. Może warto zaopatrzyć się w karmidła zasypowe.

Jak wyleczyć ptaki z dziobania?

Gdy ptaki są względem siebie agresywne, a także w sytuacjach samookaleczenia doskonałym rozwiązaniem są osłonki na dzioby – tzw. okulary dla ptaków. Nakładki na dzioby drobiu skutecznie eliminują problem kanibalizmu wśród ptaków. Osłonki na dziobach kur nie utrudniają im pobierania pokarmu oraz pojenia. Są też stosowane w przydomowych hodowlach, w których występują wyjątkowe agresywne kury czy koguty, na które nie działają inne metody zwalczania agresji drobiu.

Rasy gołębi mięsnych

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności