Ryś polski

Gołębie rysie

Ryś polski - jedna z dwóch rodzinnych ras gołębi zaliczana do gołębi mięsnych, rozpowszechniona w XIX wieku. Rasa powstała w wyniku krzyżowania białogłowego gołębia cętkowanego z garłaczami śląskimi. Po raz pierwszy pokazana w Niemczech na wystawie w 1881 roku. Mają średnią zdolność lotową, żerują doskonale na pobliskich polach. Są płodne i bardzo troskliwe. Od jednej pary hodowlanej - od wiosny do później jesieni - odchowuje się do 10 młodych, w ciepłych gołębnikach samice niosą się przez całą zimę, w wieku 4 tygodni ważą 500-600g.

Ubarwienie na skrzydłach przypomina białą łuskę w skutek czarno-niebiesko-żółtego obrzeżenia jasnych piór. Na normalnie ułożonych skrzydłach są dwa białe pasy, lotki białe lub ciemne. Głowa duża z wypukłym wysokim czołem, tęczówki czerwonopomarańczowe, obwódki oczne wąskie. Dziób mocny, średniej długości, ciemny lub jasny, woskówki małe. Szyja krótka, szeroka wypukła pierś, skrzydła krótkie, nogi rozstawione szeroko. Rasa rozpowszechniona w krajach europejskich, nadaje się do krzyżowania z innym rasami mięsnymi. Rysie polskie hodowane są w Szczepanowie, Poznaniu, Bydgoszczy oraz Sulechowie.

W krajach Europy Zachodniej oraz u naszych południowych sąsiadów chów gołębi jest bardzo popularny. W małych miastach oraz na wsiach ludzie chętnie utrzymują w wolierach gołębie ozdobne, a mięso gołębi użytkowych cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w Czechach oraz na Węgrzech. Polak Węgier dwa bratanki:)

Jak nazywa się mięso gołębi?

Mięso gołębi jest również znane jako squab. W terminologii kulinarnej squab to niedojrzały gołąb domowy, zwykle w wieku poniżej czterech tygodni, lub jego mięso. Słowo squab pochodzi prawdopodobnie ze Skandynawii, szwedzkie słowo skvabb oznacza luźne, tłuste mięso. To przysmak w wielu kulturach na całym świecie.

Mięso gołębi zaliczane jest do pokarmów wysokobiałkowych, ale o niskiej zawartości tłuszczu i cholesterolu. Wiele badań przeprowadzonych na podstawie analizy mięsa gołębi wykazało, że zawartość białka w mięsie gołębi stanowiła około 24%. Skład odżywczy mięsa gołębi zawiera również wiele niezbędnych dla organizmu aminokwasów. Tymczasem zawartość tłuszczu w mięsie gołębi wynosi zaledwie około 0,3%. Poziomy te są znacznie niższe niż w przypadku innych mięs zwierzęcych. Ponadto witaminy A, witamina B1, witamina B2, witamina E wraz z minerałami śladowymi pomagają zapewnić użytkownikom wiele korzyści zdrowotnych. Dlatego skład odżywczy mięsa gołębi jest wyższy niż mięsa kurczaka. Lubisz smak kaczki? Gołębie smakują jak kaczka.

W Libanie jest często grillowany lub pieczony i podawany z różnymi przyprawami i ziołami. W kulturze chińskiej jest uznawany za luksusowy artykuł spożywczy i często jest podawany w ekskluzywnych restauracjach. W niektórych kulturach europejskich, jak np. francuska, jest również uważany za przysmak i często dodawany do wykwintnych dań. Kuchnia francuska ma przepisy na pieczonego lub duszonego gołębia. Squab można znaleźć także w kuchni kontynentalnej, będącej francusko-włosko-amerykańskim miszmaszem, który kilkadziesiąt lat temu był standardem wysokiej klasy jedzenia w restauracjach w USA. B’stilla, słodkie ciasto z gołębiem, rodzynkami i migdałami, to tradycyjna potrawa w Maroku. Na Karaibach z kolei jest stosowany do przygotowywania tradycyjnych potraw, takich jak groch gołębi z ryżem. W Stanach Zjednoczonych Ameryki jest używany jako artykuł spożywczy dla smakoszy, ale jest rzadziej spożywany niż w innych kulturach. Przed wielu laty były też dość powszechne na polskich stołach, jednak z biegiem czasu straciły na popularności. Gołębie, jako potrawa, przeżywają swój renesans. Można je nawet zamówić w restauracji. W kraju powstaje coraz więcej ferm gołębi. Okręgiem, w którym ta branża rozwija się najbardziej, jest Małopolska. Właśnie tu, a zwłaszcza w miejscowości Proszowice, w ostatnim czasie powstało kilka hodowli rysia polskiego i w błyskawicznym tempie powstają kolejne. A Ty jadłeś kiedyś mięso z gołębia?

Rasy gołębi mięsnych

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności