Gołębnik

Jeśli decydujemy się na hodowlę gołębi musimy znaleźć dla nich odpowiednie lokum. O jego rodzaju decyduje rasa, której przedstawiciele mają tam zamieszkać Duże gołębie i gołębie łapciate wymagają o wiele więcej miejsca niż mniejsze gołębie lotne dlatego warto wcześniej zastanowić się nad wielkością przed budową gołębnika.

Najprostszym gołębnikiem jest skrzynka, którą można przymocować do wywietrznika wewnątrz budynku, wywietrznik jest otworem wlotowym, a jednocześnie sprawdza się w roli okienka, przez które dochodzi światło. Ważne jest, aby hodowca miał dobry dostęp do gołębnika. Duże znaczenie ma utrzymanie właściwej higieny i czystości gołębnika, szczególnie podczas okresu godowego. Dla par lęgowych trzeba zbudować gniazda, a na pionowych ścianach miejsca do siedzenia.

Inną możliwością stworzenia prostego gołębnika jest umieszczenie nieskomplikowanej konstrukcji na dachu lub słupie. Jej kubatura powinna wynosić 1 m3. Gołębnik musi mieć otwór wylotowy, zamykany poziomą zasuwą, okienko zapewni dostęp światła i drzwiczki, by móc sie do niego dostać.

Często spotyka się małe gołębniki w dużych budynkach, umieszczone pod kalenicą lub przy oknie służącym równocześnie jako świetlik i otwór wlotowy.

Gołębniki ogrodowe
Gołębniki ogrodowe najlepiej jest zbudować na powierzchni o wymiarach 2,80x3,00m. Dzięki takim parametrom będą miały 2 metry szerokości i 80-centymetrowy korytarzyk, węższe korytarze są niewygodne. Dla właściwego wyposażenia wnętrza długość poszczególnych gołębników powinna wynosić co najmniej 2 metry, hodowca powinien mieć możliwość wzięcia gołębia do ręki nieuganiania się po całym gołębniku i wzbudzania niepokoju innych ptaków. Różne są opinie hodowców na temat kształtu dachu, jedni preferują dach dwuspadowy z esówkami, gołębie mogą lądować i siedzieć na jego szczycie. Dwuspadowy dach ma tę zaletę że deszcz łatwo zmywa z niego gołębie odchody. Inni hodowcy wybierają dachy płaskie, jednospadowe, na których gołębie czują się najlepiej ze względu na dużą powierzchnie lądowania. Jeśli w okolicy są wyższe budynki to ptaki, których gołębnik ma stromy dach dwuspadowy, mają tendencję do przesiadania na nich. Jeśli ich gołębnik wyposażony jest w duży, płaski dach inne dachy rzadko dla nich są atrakcyjne.

Swobodny lot gołębi wiąże się zawsze z zagrożeniami. Spotkanie z drapieżnymi ptakami, kotami źle wpływają również niepodziewane ogłuszające dźwięki i podobne zjawiska. Utrata cennego ptaka hodowlanego może być bolesna, by tego uniknąć w hodowlach gołębi rasowych, okazy trzyma się w gołębnikach z wolierami.

W zależności od umiejscowienia gołębnika można zbudować wolierę zewnętrzną z każdej jego strony. Należy zwrócić uwagę, aby skutecznie chroniła przed szczurami, gęsta druciana siatka powinna też chronić dostęp do woliery przed wróblami. Jeśli to możliwe, dobrze jest, żeby woliera łączyła się z południową ścianą gołębnika - wtedy gołębie będą mogły w pełni korzystać z dobrodziejstw słońca. Powinny być obszerne, aby zachować wygodę ptakom - pomieszczenie o wymiarach 3x3 m jest odpowiednie.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności