Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce cookies    Zamknij

Hodowla gołębi

Hodowla kontrolowana

by admin
Wszystkie gołębie domowe można przyzwyczaić do gołębnika, wchodzą do niego dobrowolnie, składają w nim jaja i wymagają siedziska, na którym zpędzają noc. Gdy w gołębniku jest czysto i ptaki mają zapewnioną karmę i wodę, to postrzegają go jako swój dom i przyzwyczjają się do opiekujących się nimi ludzi.
O wiele łatwiej jest trzymac gołębie w gołębniku z wolierą. Ptaki mogą latac w jedną i drugą stronę. Możemy je obserwować i mamy pewność że stado nie dozna strat spowodowanych czynnikami zewnętrznymi.
Innym aspektem hodowli jest kojarzenie odpowiednich par rozpłodowych. Są one dobierane wg powziętego przez hodowcę planu.

Hodowla gołębi nierasowych

by admin
W wielu miescowościach, głównie na wsi, gołębie nierasowe trzyma się w stajniach albo stodołach.Takie gołębie widuje się często na belakch lub we wnękach budynków. Tu też składają jaja, chronią nocą przed kotami i drapieżnymi ptakami - często żywią sięz z kurzych karmideł. Wygląd gołębi nierasowych zleży od ich przodków - często były nimi rasowe gołębie, ktore uciekły od poprzedniego właściciela. Ludzie którzy dorastali w gospodarstwach, stają się póżniej zapalonymi hodowcami gołębi rasowych

Hodowla gołębi rasowych

by admin
Pierwsza decyzja jaką podejmuje początkujący hodowca dotyczy rasy i koloru gołębi, które chce mieć. najlepiej jest wtedy odwiedzić pokaz gołębi rasowych, można przy okazji porozmawiać z hodowcami, poznać zalety i wady danej rasy, skonfrontować własne wyobrażenie na jej temat z rzeczywistością. Po dokonaniu wyboru konktretnej rasy musi dopasować do jej temperamentu i zachowań lotowych sposób hodowli, pielęgnacji i wielkość gołębnika. Gdy trzymanie gołębi ma byc prawwdziwym hobby dobrze jest zastroszczyć się o członkostwo w jakimś zrzeszeniu hodowców ptaków lub związku hodowców określonej rasy gołębi.