Barwnogłówka królewiecka - w literaturze spotyka się również nazwę barwnogłówek królewiecki, to jedna z najstarszych ras znana od 1850 roku. Została wyhodowana na Pomorzu głównie przez niemieckich hodowców z Królewca. Należy do gołębi lotnych i ozdobnych.

Istnieją dwie odmiany: jedna gładkogłowa o skokach i palcach nieopierzonych, druga - z koroną, rozetkami a też z łapciami i obficie opierzonymi skokami i palcami. Głowa okrągła z szerokim, wysokim czołem. Dziób krótki, gruby o barwie jednocielistej z tym że u ptaków z czarnym i niebieskim upierzeniem na jego końcu występuje ciemna plama. Woskówki średniej wielkości, szyja krótka, gruba, lekko wygięta ku tyłowi. Pierś szeroka uniesiona do przodu, skrzydłą ułożone normalnie. Nogi krótkie, w zależności od odmiany ze skokami i palcami opierzonymi bądź nieopierzonymi. Ubarwienie zróżnicowane: tło białe, a głowa, podgardle, sterówki barwne - czarne, niebieskie, czerwone lub żółte. Można też spotkać ptaki jednobarwne oraz z biało opierzonym podbrzuszem. Rasa o zasięgu międzynarodowym. W Polsce w Bodzętynie, Tczewie i Koszalinie.

Rasy gołębi lotnych i ozdobnych

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności