Olbrzym rzymski

hodowca Adrian

Olbrzym rzymski - rasa wyhodowana we Włoszech, prawdopodobnie na bazie starożytnych gołębi rzymskich. Z Włoch przewieziono ją do Francji gdzie doprowadzono do jej skonsolidowania. Są zaliczane do największych gołębi, masa ciała prtzekracza 1000g, rozpiętość skrzydeł dochodzi do ponad 100cm, długość tułowia 55cm. Reprezentują typ mięsny, młode w wieku 4 tygodni ważą 600g.

Rasa jest też zaliczana do ozdobnych, dzielność lotowa te rasy jest ograniczona, podobnie niesność i płodność - są odporne na choroby. Główa duża, gładka, wysokie czoło, dziób mocny, długi, na końcu lekko zakrzywiony - ciemny u ptaków o ubarwieniu czarnym i niebieskim, u pozostałych barwnych - cielisty. Tęczówki barwy perłowej, u białych - ciemne. Obwódka oczna wyrazista barwy czerwonej - u ptaków niebieskich i brązowopłowych - ciemniejsza. Szyja średniej długości, pierś i tułów szerokie, skrzydła ułożone normalnie. Sterówki długie do 20cm, na końcu zaokrąglone. Nogi i palce nieopierzone, pazurki ubarwione jak dziób. Ubarwienie jest zróżnicowane: czarne, czerwone, żółte, niebieskie z czarnymi pasami, niebiesko nakrapiane, tygrysowate i pstre.

U ptaków z niebieskim ubarwieniem na końcach sterówek występuje poprzeczny ciemny pas. Gołębie niebieskie należą do największych, a czerwone do najmniejszych tej rasy. Rasa o zasięgu kontynentalnym, w Polsce hodowana w Podrzewiu i Wrocławiu.

Rasy gołębi mięsnych

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności