Barwnogłówka poznańska

gołębiarz Przemysław

Barwnogłówka poznańska - należy do najstarszych ras polskich gołębi - znana od 1775 roku, zaliczana do grupy gołębi lotnych i ozdobnych. Ptaki koziołkują podczas lotu. Rasa wyhodowana przez hodowców wielkopolskich i udoskonalona przez poznańskich. Wielkością tułowia odpowiada gołębiom drobnym.

Głowa z wypukłym czołem, na niej korona, któtrej pióra z przodu są barwne,a od karku białe. Dziób krótki barwy cielistej, z tym że u niebieskich i czarnych - z ciemną plamką na końcu. Woskówka mała, tęćzówka perłowa, obwódki oczne szerokie, koloru cielistego. Szyja krótka, gruba, lekko wygięta ku tyłowi, pierś wypukłą. Linia grzbietowa pochylona ku ogonowi, skrzydła ułożone normalnie, nogi średniej długości. Skoki i palce są nieopierzone, pazurki barwy rogowej. Ubarwienie tła białe, barwne są: głowa, pióra, korony od przodu, policzki, plama na przedniej stronie szyi, podgardlu i sterówki. Barwa tych okolic ciała może być: czarna, niebieska, czerwona lub żółta. Zasięg międzynarodowy, w Polsce występuje w Poznaniu i Koszalinie.

Rasy gołębi lotnych i ozdobnych

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności