Berliński krótkodzioby

gołębiarz Jacek

Berliński krótkodzioby - rasa niemiecka gołębi lotnych wyhodowana w XI X wieku w wyniku krzyżowania rasy altstammer z lotnymi gołębiami ras lokalnych. Od rasy wyjściowej altstammer odróżnia się nisko noszonymi skrzydłami, gładką głową i łapciami na skokach i palcach. Znane odmiany:

  • jednobarwne - popielato-szpakowate z pasami na skrzydłach, a także niebieskie, żółtoczekoladowe, i płowożółte
  • miedzianoczerwone
  • srokate z białymi skrzydłami i białą plamą na wolu.
  • białe pasiaste - na białym tle skrzydeł występują dwa pasy czerwone lub żółte

Głowa jest mała, gładka z wysokim, wypukłym czołem. Obwódki oczne są wąski z barwą dzioba. Dziób krótki, barwa zależy od uperzenia. Gołębie większości barw mają dziób jasny, u perłowo i srokato ubarwionych - dziób barwy rogu, u innych ciemny. Szyja krótka wygięta ku tyłowi, pulsująca, pierś szeroka. Skrzydła noszone nisko, poniżej ogona. Nogi średniej długości, upierzone, z sępimi piórami. Ubarwienie zróżnicowane: czarne, niebieskie, izabelowate, perłowe, niebiesko-sowie, miedziane, pasiaste - czerwone i żółte oraz pstre - czarne, czerwone, żółte, niebieskie w różnych odcieniach, perłowe i izabelowate. Hodowla o zasięgu międzynarodowym, w Polsce hodowane we Wrocławiu.

Rasy gołębi lotnych i ozdobnych

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności