Hodowla gołębi

Hodowla kontrolowana

gołębiarz Jan

Wszystkie gołębie domowe można przyzwyczaić do gołębnika, wchodzą do niego dobrowolnie, składają w nim jaja i wymagają siedziska, na którym spędzają noc. Gdy w gołębniku jest czysto i ptaki mają zapewnioną karmę i wodę, to postrzegają go jako swój dom i przyzwyczajają się do opiekujących się nimi ludzi.
Hodowla gołębi

O wiele łatwiej jest trzymać gołębie w gołębniku z wolierą. Ptaki mogą latać w jedną i drugą stronę. Możemy je obserwować i mamy pewność, że stado nie dozna strat spowodowanych czynnikami zewnętrznymi.
Innym aspektem hodowli jest kojarzenie odpowiednich par rozpłodowych. Są one dobierane wg powziętego przez hodowcę planu.

Hodowla gołębi nierasowych

gołębiarz Zenek
W wielu miejscowościach, głównie na wsi, gołębie nierasowe trzyma się w stajniach albo stodołach. Takie gołębie widuje się często na belkach lub we wnękach budynków. Tu też składają jaja, chronią nocą przed kotami i drapieżnymi ptakami, często żywią się z kurzych karmideł. Wygląd gołębi nierasowych zleży od ich przodków, często były nimi rasowe gołębie, ktore uciekły od poprzedniego właściciela. Ludzie, którzy dorastali w gospodarstwach, stają się później zapalonymi hodowcami gołębi rasowych.

Hodowla gołębi rasowych

gołębiarz Jurek
Pierwsza decyzja, jaką podejmuje początkujący hodowca dotyczy rasy i koloru gołębi, które chce mieć. Najlepiej jest wtedy odwiedzić pokaz gołębi rasowych, można przy okazji porozmawiać z hodowcami, poznać zalety i wady danej rasy, skonfrontować własne wyobrażenie na jej temat z rzeczywistością. Po dokonaniu wyboru konkretnej rasy musi dopasować do jej temperamentu i zachowań lotowych sposób hodowli, pielęgnacji i wielkość gołębnika. Gdy trzymanie gołębi ma być prawdziwym hobby dobrze jest zastroszczyć się o członkostwo w jakimś zrzeszeniu hodowców ptaków lub związku hodowców określonej rasy gołębi.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności    Zamknij