Hodowla gołębi

Hodowla kontrolowana

Wszystkie gołębie domowe można przyzwyczaić do gołębnika, wchodzą do niego dobrowolnie, składają w nim jaja i wymagają siedziska, na którym spędzają noc. Gdy w gołębniku jest czysto i ptaki mają zapewnioną karmę i wodę, to postrzegają go jako swój dom i przyzwyczajają się do opiekujących się nimi ludzi.

O wiele łatwiej jest trzymać gołębie w gołębniku z wolierą. Ptaki mogą latać w jedną i drugą stronę. Możemy je obserwować i mamy pewność, że stado nie dozna strat spowodowanych czynnikami zewnętrznymi.
Innym aspektem hodowli jest kojarzenie odpowiednich par rozpłodowych. Są one dobierane wg powziętego przez hodowcę planu.

Hodowla gołębi nierasowych

W wielu miejscowościach, głównie na wsi, gołębie nierasowe trzyma się w stajniach albo stodołach. Takie gołębie widuje się często na belkach lub we wnękach budynków. Tu też składają jaja, chronią nocą przed kotami i drapieżnymi ptakami, często żywią się z kurzych karmideł. Wygląd gołębi nierasowych zleży od ich przodków, często były nimi rasowe gołębie, ktore uciekły od poprzedniego właściciela. Ludzie, którzy dorastali w gospodarstwach, stają się później zapalonymi hodowcami gołębi rasowych.

Hodowla gołębi rasowych

Pierwsza decyzja, jaką podejmuje początkujący hodowca dotyczy rasy i koloru gołębi, które chce mieć. Najlepiej jest wtedy odwiedzić pokaz gołębi rasowych, można przy okazji porozmawiać z hodowcami, poznać zalety i wady danej rasy, skonfrontować własne wyobrażenie na jej temat z rzeczywistością. Po dokonaniu wyboru konkretnej rasy musi dopasować do jej temperamentu i zachowań lotowych sposób hodowli, pielęgnacji i wielkość gołębnika. Gdy trzymanie gołębi ma być prawdziwym hobby dobrze jest zastroszczyć się o członkostwo w jakimś zrzeszeniu hodowców ptaków lub związku hodowców określonej rasy gołębi.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności